^Wróc na górę

  • HISTORIA HUFCA

    Zbieramy informacje o historii harcerstwa na terenie otwocka i okolic. Jeśli masz informacje, których nie ma na stronie lub znalazłeś błędy - napisz do nas.

  • PRZERWANKI

    Hufiec ZHP Otwock posiada bazę obozową na Mazurach w lesie nieopodal miejscowości Przerwanki - na północnym brzegu jeziora Gołdapiwo..

  • WOŚP

    Hufiec ZHP Otwock od lat jest organizatorem otwockiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na stronie sztabu znajdziesz najnowsze informacje związane z przygotowaniami do zbliżającego się Finału oraz relacje z lat poprzednich.

IM. ROJU SOSNY SZARYCH SZEREGÓW

Pierwszy Zlot odbył się w okolicach Warszawy w dniach 3-9 lipca 1924 roku. Harcerki obozowały w Świdrze nad rzeką o tej samej nazwie, a harcerze w Siekierkach. Zlot harcerek liczył 809 harcerek, 44 instruktorek i 25 skautek z Łotwy. Harcerzy było 3.533, instruktorów – 152, a skautów zagranicznych - 67.

Komendantką zlotu była Helena Sakowiczówna, a komendantką obozu Olga Drahonowska-Małkowska.

Druhna Zofia Kasprzycka, która była kwatermistrzynią zlotu harcerek, tak wspomina:

Zapał, pomoc dobrych ludzi wystarczyły, aby 800 uczestniczek miało na czas słomę, dowóz mleka, ziemniaków, jarzyny. […] Chlubą i wyczynem zlotu był most linowy zbudowany przez rzekę Świder. [...] Most był solidny, nawet Prezydent Wojciechowski, który zlot wizytował, nie bał się przezeń przejść.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Akceptuje pliki cookies.

EU Cookie Directive Module Information