^Wróc na górę

  • HISTORIA HUFCA

    Zbieramy informacje o historii harcerstwa na terenie otwocka i okolic. Jeśli masz informacje, których nie ma na stronie lub znalazłeś błędy - napisz do nas.

  • PRZERWANKI

    Hufiec ZHP Otwock posiada bazę obozową na Mazurach w lesie nieopodal miejscowości Przerwanki - na północnym brzegu jeziora Gołdapiwo..

  • WOŚP

    Hufiec ZHP Otwock od lat jest organizatorem otwockiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na stronie sztabu znajdziesz najnowsze informacje związane z przygotowaniami do zbliżającego się Finału oraz relacje z lat poprzednich.

IM. ROJU SOSNY SZARYCH SZEREGÓW

marian mirkowskiUrodził się 13 maja 1937 r. Ukończył Studium Nauczycielskie i podjął pracę w szkole podstawowej nr 2 w Otwocku. W 1962 roku złożył Zobowiązanie Instruktorskie i został drużynowym. Od 1964 roku pełnił funkcję Kierownika Referatu Harcerskiego, a od 1968 roku zastępcy komendanta hufca.

Od marca 1969 roku do września 1970 roku pełni funkcję Komendanta Hufca ZHP w Otwocku. W latach 1969 - 1974 był członkiem Komendy Chorągwi. W roku 1988 pełnił funkcję zastępcy komendanta hufca, a w 1997 roku został członkiem Komisji Kształcenia i Stopni Instruktorskich.

Pracę etatową w harcerstwie przerwał w momencie powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej, po odbyciu której został żołnierzem zawodowym w jednostce lotniczej na Bemowie. Pozostał jednak w stałym kontakcie ze swoim hufcem i pełnił wiele funkcji statutowych, m.in. w komisji rewizyjnej, komisji kształcenia, komisji stopni instruktorskich, komisji historycznej. Organizował wiele obozów harcerskich i był doskonałym oboźnym zgrupowania w Przerwankach i zimowisk kształceniowych. Wcześniej obozy hufca organizował w Jastrowie k/Ostródy, gdzie przez pewien okres mieściła się baza hufca. Na wizytację drużyn w Hufcu obejmujący powiat przyjeżdżał na służbowym motorze SHL.

Odznaczony krzyżem za zasługi dla ZHP. Wychował wielu instruktorów harcerskich. Podkreślał znaczenie ciągu wychowawczego w pracy harcerskiej. Pomimo, że mieszkał na Bemowie, uczestniczył w wielu spotkaniach instruktorskich, imprezach hufca Otwock, spotkaniach komisji i zespołów, których był członkiem.

Po zakończonej kadencji komendanta hufca działał w harcerstwie alternatywnym z założoną drużyną, później szczepem Szczęśliwa Trzynastka, należącym do ZHP rok założenia 1918 - później w ZHR.

Na wieczną wartę odszedł w maju 2014 roku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Akceptuje pliki cookies.

EU Cookie Directive Module Information