Jakiej szukać drużyny?

System wychowawczy w ZHP oparty jest o metodykę dostosowaną do różnych grup wiekowych. Najmłodsze dzieci, w wieku 6-10 lat działają w gromadach zuchowych. Starsi – działający w drużynach harcerskich – dzielą się na 3 grupy wiekowe: harcerze (10-13 lat), harcerze starsi (13-16 lat) i wędrownicy (16-25 lat). W niektórych drużynach występuje także podział na drużyny męskie i żeńskie.

Gdzie szukać drużyny?

Gromady zuchowe i drużyny harcerskie najczęściej zrzeszają dzieci z konkretnej szkoły, choć nie jest to żelazna reguła. Dlatego chcąc zapisać dziecko do ZHP najlepiej rozpocząć od szkoły, w której się uczy. Przygotowaliśmy Mapę Harcerskiej Aktywności w naszym hufcu. Znajdą też tam Państwo kontakt do osoby prowadzącej daną drużynę. W każdej chwili można też zwrócić się po informacje bezpośrednio do Komendy Hufca.

Formalności

Po wyborze drużyny, do której chcą Państwo zapisać dziecko, warto umówić się z drużynową/ym i udać się wraz z dzieckiem na pierwszą zbiórkę. Będą mogli Państwo wówczas zobaczyć, jak wygląda praca z drużyną, gdzie i w jakich warunkach odbywają się zbiórki. Ważne jest by poznać instruktora i porozmawiać z nim o dziecku. Opowiedzieć co lubi robić, jakie są jej/jego marzenia, ambicje, czy ma jakieś obawy, ale także przekazać istotne informacje, które ułatwią harcerskiemu wychowawcy pracę z dzieckiem.

Pierwsze zbiórki to nic zobowiązującego. Dziecko ma poznać nowe otoczenie i samo zdecydować, czy dobrze się w nim czuje i czy chce kontynuować harcerską przygodę. Początkowo dziecko przyjmowane jest jako okres próbny. Jeśli się zaaklimatyzuje, drużynowy podejmuje decyzję o oficjalnym przyjęciu go do drużyny. Do tego czasu nie ma potrzeby kupować dziecku pełnego umundurowania. Warto poczekać z tym do zakończenia okresu próbnego, gdy dziecko będzie już pewne, że taka forma mu odpowiada.

Członkostwo w drużynie jest całkowicie dobrowolne, wymaga jednak pisemnej zgody rodziców na przynależność dziecka do ZHP. Każdy wyjazd drużyny poza miejsce zamieszkania musi być dodatkowo zgłoszony przez instruktora w Komendzie Hufcu, co wymaga przedstawienia listy uczestników. W takiej sytuacji drużynowy powinien również otrzymać od Państwa pisemną zgodę na udział dziecka w danym wyjeździe.

Składki

ZHP ma formę stowarzyszenia i przynależność do niego wiąże się z koniecznością opłacania składki członkowskiej, którą przeznaczamy na cele statutowe całego Związku. Poza składką obowiązkową występuje także składka zadaniowa, która wiąże się głównie z organizacją rajdów, biwaków czy obozów.