Szczep Józefów

Szczep Józefów działa na terenie malowniczo położonej, podwarszawskiego miasta Józefów, które wśród miejscowości położonych na południowy wschód od Warszawy wyróżnia się szczególnie malowniczym położeniem. Trzy jednostki Szczepu znajdują się na terenie sąsiedniej gminy Wiązowna.

Bohaterem naszego szczepu jest por. Robert George Hamilton. Jest pilotem pochodzącym z południowej Afryki. Południowoafrykańska powietrzna flota razem z Brytyjczykami, Kanadyjczykami i Amerykanami brała udział w lotach nad Warszawą w sierpniu 1944 roku dokonując zrzutów broni, amunicji, żywności i środków opatrunkowych dla walczących przeciwko Niemcom powstańców. W zrzutach brali udział również Rosjanie, ale dopiero w schyłkowej fazie Powstania, kiedy jego losy były już przesądzone. Zrzuty nad Powstaniem Warszawskim były najtrudniejszą operacją powietrzną w historii wojskowości.
Porucznik Hamilton był drugim pilotem samolotu „Liberator B-24” o numerze KG-939 „A”, który w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku wykonywał zrzuty nad Warszawą. Należeli do 31 dywizjonu bombowego 2 skrzydła Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF – South African Air Forces). Dywizjon ten był dywizjonem bombowców. Do jego zadań należało głownie bombardowanie obiektów nieprzyjaciela. Ze względu na dużą ładowność ich samolotów (bomby sporo ważą) byli wykorzystywani również do wykonywania zrzutów.

W Szczep pod komendą pwd. Aleksandry Sikory wchodzą następujące drużyny harcerskie i gromady zuchowe:

ZUCHY:
– 3 Gromada Zuchowa „ Zawiszątka”
działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 – drużynowa Natalia Śliwińska
– 5 Gromada Zuchowa „Leśne Ludki”
działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 – drużynowa Julia Grodzka
- 55 Gromada Zuchowa „Leśne skrzaty”- drużynowa pwd. Agnieszka Rak
- 56 gromada Zuchowa „Leśnicy”- drużynowa pwd. Agnieszka Rak

HARCERZE:
3 Drużyna Harcerska „Zawiszacy”
działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 – drużynowa pwd Sandra Maciak

– 5 Drużyna Harcerska „Leśni”