69 Drużyna Harcerek ZARZEWIE

Jednostka działa od 2007 roku, a od 2011 roku należy do Szczepu 69-tych Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Świder”. Pierwszą drużynową i założycielką „Zarzewia” była druhna pwd. (obecnie phm.) Agnieszka Kierzkowska. W październiku 2009 roku funkcję tę przejęła druhna pwd. Aleksandra Mądra  i pozostaje na niej do dziś. Wraz z przyboczną Katarzyną Krogulsk od lat starają się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby harcerek i prowadzić drużynę w dobrym kierunku.

Od grudnia 2011 roku dzięki życzliwości śp. ks. Witolda Kocia oraz kolejnych księży proboszczów, wraz ze Szczepem „Świder” spotykamy się w  harcówce w budynku parafii p.w. M.B. Częstochowskiej przy ulicy Sowińskiego 17. Jest to miejsce które sami urządziliśmy – na ścianach widnieją namalowane przez nas góry, jezioro, las, elementy patriotyczne. Tam też odbywają się cotygodniowe zbiórki, w piątki w godzinach 18:00-19:30.

Przez 6 lat drużyna działała koedukacyjnie, natomiast od września 2013 roku rozpoczęłyśmy pracę jako jednostka żeńska, która zrzesza ok. 20 dziewcząt w wieku 10-12 lat, głównie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdrze. Ta duża zmiana charakteru drużyny, była odpowiedzią na powstanie drużyny męskiej na terenie Świdra. Choć początkowo decyzja ta wiązała się z pewnymi obawami i niepewnością (wszak jest to pierwsza od wielu lat drużyna żeńska w naszym hufcu!), to po pewnym czasie okazało się, że zmiana pozwoliła nam rozwinąć skrzydła.

„Zarzewie” składa się z trzech zastępów, których nazwy związane są z ogniem. Dziewczęta pełniące funkcje zastępowych są nieco starsze i bardziej doświadczone od swoich koleżanek z zastępu. Dzięki temu mogą służyć im radą, pomocą i przekazywać im swoją wiedzę pod czujnym kierownictwem kadry drużyny.

Naszym celem jest tworzenie wspólnoty ludzi, w której obecny będzie duch braterstwa, pracy nad sobą i wspólnych wyzwań, dający solidne podwaliny do zawarcia trwałych przyjaźni.

Największe sukcesy drużyny:

  • 2009 – I miejsce wśród drużyn harcerskich Chorągwi Stołecznej ZHP w konkursie ekologicznym „Świecimy przykładem”
  • 2010 – I miejsce w kategorii Drużyna Harcerska Roku (Hufiec Otwock)
  • 2013 – I miejsce w grze miejskiej „Szlakiem naszych bohaterów”
  • 2014 – I miejsce w Rajdzie Powstania Warszawskiego (Start Hufca)
  • 2016 – II Miejsce w rywalizacji drużyn na zakończeniu roku harcerskiego Hufca

Każdego tygodnia czekam na piątek z ciekawością jaka będzie zbiórka i jakie przygody nas czekają. Atmosfera na  naszych spotkaniach jest wesoła i każdy każdego traktuje z szacunkiem.
Oliwia, 12 lat

Drużyna zapaliła we mnie miłość do harcerstwa. Dzięki niej poznałam wielu wspaniałych i ciekawych ludzi, a umiejętności które w niej zdobyłam będą mi towarzyszyły chyba zawsze. Właśnie w "Zarzewiu" doświadczyłam pracy zespołowej, osiągnęłam pierwsze sukcesy, a teraz staram się by było ich jeszcze więcej.
Klaudia, 14 lat

„Najbardziej lubię kiedy razem z drużyną chodzimy na rajdy, biwaki i śpiewamy przy ognisku.”
Małgosia 11 lat