Józefa Poniatowskiego 10, 05-400 Otwock
22 779 23 73
hufiec@otwock.zhp.pl

1959 – Białowieża, Kwiatkowo, Odchodzą instruktorzy

Luty 1959 – zimowisko szkoleniowe w Białowieży.

Lipiec / sierpień 1959 – zgrupowanie obozów w Kwiatkowie w Puszczy Kurpiowskiej Białej nad rzeką Omulew k/Chorzel – komendant phm Antoni Fedorowicz.

Po obozie w Kwiatkowie szeregi instruktorów naszego Hufca opuszczają znakomici instruktorzy z Szarych Szeregów i dawnego ZHP, którzy nie godzą się z narastającą ideologizacją i wpływem partii.

Odeszli Ci, którzy w 1956 roku odbudowywali hufiec: Antoni Rudnicki, Antoni Fedorowicz, Adam Piesio, Marian Hassa, Adam Strzembosz, Antoni Baszkiewicz.

Wrzesień 1959 – Komendantem Hufca zostaje dh hm. Ryszard Siegieniewicz.

Październik 1959 – Kurs w Radoniach.

Hm Jerzy Kudlicki: Otwockie harcerstwo przed trzydziestu laty. w: Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Nr 3. 1988 r.


Rok 1959
W lipcu 1959 roku drugie zgrupowanie obozów Hufca w Kwiatkowie nad rzeką Omulew. Komendantem zgrupowania był phm. Antoni Fedorowicz, oboźnym Zenon Węgrowicz, kwatermistrzem zgrupowania Józef Bak, pielęgniarzem i telefonistą Andrzej Sarosiek. Komendanci obozów to: Elżbieta Bussold, Leszek Jaburek, Jerzy Kudlicki, późniejszy zastępca komendanta zgrupowania i Stefan Perłowski.


Piękna Puszcza Kurpiowska, wycieczki do Myszyńca, Czarni, Chorzel, Wielbarka, a nawet Szczytna i Olsztyna. Pamiętna próba Harcerza Orlego i znów wspaniałe ogniska zgrupowania. Prowadził je sam komendant dyrygując oryginalną buławą. Środkiem transportu kwatermistrza był wóz konny wynajęty ze wsi aż za 600 zł. Powoził nim dh Tadek Justat, który tak dalece wprawił się w kierowaniu, że nieco później przesiadł się na Forda Ambasady USA w Warszawie.


Oryginalnym pomysłem zaskoczył nas komendant przed wyjazdem: Poszczególne obozy nie zabrały flagi państwowej, niezbędnej przecież na masztach, podnoszonych rano i opuszczanych wieczorem. „Załatwimy to na miejscu”. I rzeczywiście. Po przyjeździe komendanci obozów otrzymali rozkaz: „w ciągu dwóch dni flagi mają wisieć na masztach”. Niektóre kupiono w Olsztynie (autostop wtedy był coraz modniejszy), inne wypożyczono z okolicznych gmin.


W sierpniu Komenda Chorągwi Mazowieckiej organizuje MAKI (Mazowiecka Akcja Kształcenia Instruktorów). Kandydaci do instruktorskiego stopnia wyjeżdżają do Gliny nad Bugiem i tu na wysokim brzegu rzeki spędzają trzy wspaniałe tygodnie. W innym zgrupowaniu kształcą się dziewczęta ze słynnej Jedynki przy otwockim Liceum Pedagogicznym. Kadra to doświadczeni instruktorzy, pamiętający niejednokrotnie międzynarodowy zlot skautów – JAMBOREE w latach trzydziestych, IV Jamboree Skautowe w Gödöllő w 1933r. Jest tam hm. Halina Sapalska, pwd. Jerzy Seroczyński i inni wspaniali instruktorzy. Wizytowała nas Naczelnik ZHP hm Zofia Zakrzewska. Służbę w kuchni pełnił wtedy zastęp „Dziwolągów” w składzie: zastępowy Jerzy Kudlicki, członkowie: Marek Jaroszewski, Wit Majewski, Kazimierz Gazda, Władysław Setniewski oraz dwaj młodzi nauczyciele, uczestnicy kursu drużynowych Adolf Baran i Henryk Wróbel. Wiele emocji przeżyli druhowie, ale dostojny gość był zadowolony z wyniku przeglądu.


Jesienią kolejna zmiana komendanta Hufca. Zostaje nim hm Ryszard Siegieniewicz, doświadczony instruktor, rekrutujący się z Organizacji Harcerskiej przy ZMP oraz Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej, członek słynnego w ZHP Sztabu „Wieś”, gorący zwolennik i propagator Lata Wiejskich Drużyn, autor wielu innowacji w działaniach harcerskich.


Dopisano: Komisja Historyczna Hufca ZHP Otwock, luty 2020