Instruktorzy – Łabudzki Michał

Druh Michał Łabudzki urodził się 14 października 1975 r. Ukończył studia wyższe na specjalnościach pedagogika i logistyka.

Posiada stopień podharcmistrza przyznany w czerwcu 2011 r. przez Komendanta Hufca ZHP Otwock (L8/2011).

Druh Michał jest wieloletnim instruktorem hufca Otwock. Swoją pracę rozpoczął od działalności w drużynie. Przez wiele lat przeważającą część swojego wolnego czasu przeznaczał na działalność harcerską. Jako pierwszy w hufcu ZHP Otwock zbudował dobrze działające namiestnictwo harcersko – starszoharcersko – wędrownicze, posiadające własną Konstytucje i obrzędy. Z wielopoziomowego namiestnictwa wyłoniły się oddzielne, odpowiadające odpowiednim grupom wiekowym jednostki, a druh Michał  zajął się najstarszą i najtrudniejszą grupą – wędrownikami.

Przez kilka lat z powodzeniem prowadził drużynę sztandarową hufca, skupiającą harcerzy starszych i wędrowników, którzy wyróżniali się swoją harcerską działalnością. Ze względu na swoje niezwykłe umiejętności przekazywania wiedzy i pracy z grupą, zawsze chętnie angażował się w działalność kształceniową. Ukończył (w 2005 roku) Kurs Kadry Kształcącej. Po kilku aktywnych latach pracy z kadrą, w 2013 zaangażował się w pracę hufcowego Zespołu Kadry Kształcącej. Od tamtej pory był członkiem kadry kilku kursów instruktorskich (drużynowych, przewodnikowskich, kursu na naramiennik wędrowniczy) oraz podejmował się przygotowania  mniejszych, warsztatowych form szkoleniowych.

Łabudzki Michał
–>

Od lutego 2013 roku druh Michał Łabudzki pracował aktywnie jako z-ca komendanta hufca d.s. programowych. Dał się poznać jako doskonały organizator nie tylko imprez harcerskich, ale również takich, które wychodziły poza ramy hufca i miasta. Wśród  tych ostatnich warto wymienić chociażby kilka:

• Msza Papieska w Parku Miejskim (2014)
  • Nocne Plakatowanie Miasta związane z obchodami 70-lecia Powstania Warszawskiego (2014),
  • Rajd Rowerowy Powstania Warszawskiego (2014),
  • Konferencja Historyczna z udziałem Piotra Zychowicza „Powstanie Warszawskie”(2014)
  • Rajd „Szlakiem Prawdy – Żołnierze Wyklęci” (2014)
  • Ognisko patriotyczne w Parku Miejskim (2014)
  • Rajd i konferencja z okazji obchodów Powstania Styczniowego (2014)
  • Jamboree on The Trail – Rajd o Michale Elwiro Andriollim (2015)
  • obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2015),
  • organizacja wyjazdu młodzieży harcerskiej (15 harcerzy + 2 instruktorów) do miasta bliźniaczego Lennestadt (2015)

Podczas organizacji imprez druh Michał wielokrotnie współpracował z instytucjami miejskimi: Wydziałem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Otwocka, Otwockim Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Otwockiej oraz bezpośrednio z prezydentem Otwocka i jego zastępcami. Za każdym razem jego działalność oceniana była wysoko, o czym świadczy chociażby imienne zaproszenie do komitetu czuwającego nad obchodami 100-lecia Otwocka i ponad roczne uczestniczenie w jego pracach.

Przez ostatnie kilka lat druhowi Michałowi udało się też zainicjować ponowne powstanie namiestnictw (z wyłączeniem zuchowego, które działało bez przerwy), jak również Zespołu Duchowego. Pracował z funkcyjnymi hufca, angażując ich w działalność programową.

Obecnie druh Michał prowadzi Krąg Instruktorski “Zawrat” skupiający aktywnych instruktorów naszego hufca. Nadal intencyjnie wspiera działalność ZKK, prowadząc zajęcia kształceniowe dla kadr drużyn, oraz zajęcia na kursach przewodnikowskich i drużynowych. Od listopada bieżącego roku zaangażował się również we współorganizację akcji ze strony Hufca ZHP Otwock, celem których jest pomoc Błażejowi Cymermanowi, nastoletniemu harcerzowi z naszego hufca, który w tragicznym wypadku stracił obie nogi.

Druh Michał Łabudzki jest osobą charyzmatyczną, umiejącą pociągnąć za sobą młodzież. W hufcu Otwock jest postrzegany jako ekspert od spraw wędrownictwa, obrzędowości, historii i jednocześnie jako sprawny organizator. Swoim życiem realizuje wartości zawarte w idei harcerskiej. Wielu młodych ludzi traktuje go jako autorytet.

Przebieg służby instruktorskiej:

• 1989 – 1993 – przyboczny 48 Drużyny Harcerskiej
  • 1993 – 1996 – drużynowy 119 Drużyny Harcerskiej
  • 2000 – 2004 – drużynowy Drużyny Sztandarowej Hufca Otwock
  • 2003 – 2004 – Namiestnik Harcerski Hufca Otwock
  • 2004 – 2006 – Namiestnik Wędrowniczy Hufca Otwock
  • 02.2013 – 11.2015 – zastępca Komendanta Hufca Otwock d.s. programu
  • 05.2013 – 12.2014 – członek Zespołu Kadry Kształcącej Hufca Otwock
  • od listopada 2015 – Komendant Kręgu Instruktorskiego “Zawrat”

Posiadane ordery, odznaczenia, odznaki:

• Brązowy Krzyż Za Zasługi dla ZHP (2017 r.)
  • “Odznaka za zasługi w upowszechnianiu kultury, kultury fizycznej i turystyki” (2007) (odznaczenie Prezydenta Miasta Otwocka)
  • odznaka “Zasłużony dla Hufca ZHP Otwock” (2013)
  • “Złota Sosenka” (2015) /najwyższe miejskie odznaczenie przyznawane w uznaniu za zasługi, wkład w krzewienie kultury oraz postaw patriotycznych na terenie miasta/
  • Brązowa Odznaka Kadry Kształcącej (2017 r.)